Rancangan Pengajaran Harian



Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 3 

Matapelajaran             : Bahasa Melayu
Kelas                           : Tahun 3 Kambar
Tarikh                          : 15/ 08/ 2011
Masa                           : 9.00-10.00 pagi
Bilangan Murid            : 22 Orang
Bidang Pelajaran         : Menziarahi saudara
Objektif Pembelajaran :Membaca dan menggunakan kata nama am dan kata nama khas                                       dengan betul.

Hasil Pembelajaran   :  Di akhir pembelajaran ini murid dapat

A: Menguasai isi kandungan pelajaran
1. Murid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul
2. Murid mengenal dan menggunakan kata nama khas dan kata nama am

B: Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
1.Mengenalpasti kata nama am dan kata nama khas dalam petikan.
2.Menyenaraikan kata nama am dan kata nama khas.

C: Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1.Murid bersyukur dengan hubungan silaturahim antara saudara mara.
2. Murid dapat menjalin kasih sayang dengan saudara mara.

Senarai istilah/konsep/prinsip/hukum/teori
1.Sepupu

Bahan , peralatan dan bahan sumber
Kad yang berhuruf, persembahan power point, Komputer riba,  LCD, teks ringkas, lembaran kerja.

Pengetahuan sedia ada :
Murid telah mempelajari kata nama am dan kata nama khas dalam unit tahun 2

 

Fasa

Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(Permainan bahasa)
(5minit)






Mencantumkan huruf menjadi satu perkataan









1.      Guru mengedarkan sekeping sampul surat yang mengandungi kad yang berhuruf.
2.      Guru akan mengawasi aktiviti yang dilakukan oleh murid.
3.      Guru bersoal jawab dengan murid mengenai aktiviti yang telah dilakukan.
4.      Seterusnya, guru menyatakan topik pelajaran lalu memulakannya
1.                  1.murid – murid bekerjasama dalam kumpulan untuk menyusun  huruf – huruf yang diberikan untuk membentuk satu perkataan.
2.                  2.Wakil murid dari setiap kumpulan menampal perkataan yang telah dibentuk.
3.                  3.Murid – murid membaca perkataan yang dibentuk dalam kumpulan masing – masing.
4.                   
Strategi/teknik

-Teknik permainan bahasa


-Kaedah kumpulan




Menstruktur/
menstruktur semula

(18minit)
1 Murid membaca teks bertajuk ‘Menziarahi Saudara’ dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2.Guru menerangkan konsep kata nama am dan kata nama khas.

1. Murid diminta membaca petikan secara individu dengan kuat danmengikut intonansi serta gaya yang betul.
2.Murid-murid yang lain dikehendaki
mendengar dan meneliti teks sambil
memahami petikan tersebut.
3.kemudian guru menanyakan soalan kepada murid berkaitan dengan petikan.
4. Guru menerangkan konsep kata nama am dan kata nama khas dengan memberi contoh dengan menggunakan persembahan power point.
5.Guru meminta murid menyenaraikan kata nama am dan kata nama khas yang terdapat dalam petikan
1.Murid membaca teks petikan dengan kuat mengikut intonasi serta gaya yang betul.
2. Murid menjawab soalan guru.
3.Murid menyenaraikan kata nama am dan kata nama khas yang terdapat dalam petikan.




















 - penyoalan
BBM:
-Komputer riba, LCD, Persembahan power point.

Nilai:
-Bersyukur
Aplikasi idea
(Aktiviti kumpulan)
(10minit)
Menyenaraikan
Kata nama am dan kata nama khas
1. Murid dibahagikan kepada  lima kumpulan.
2.Setiap kumpulan diedarkan sehelai kertas mahjong dan murid dikehendaki menyenaraikan perkataan mengikut jenis kumpulannya dalam masa yang diperuntukan.
4. Guru memilih kumpulan yang menyenaraikan kata nama am dan kata nama khas dengan betul dan segera sebagai kumpulan pemenang.


1 Murid menyenaraikan  kata nama dan kata nama khas dalam masa yang diperuntukan.
2.Kumpulan yang menang akan membaca perkataan – perkataan yang mereka disenaraikan di hadapan kelas.
Sumbangsaran
Perbincangan

Sikap saintifik   
   dan nilai
     murni

*Berkongsi
      idea 
 dengan rakan
     rakan
*Bekerjasama 
     dalam  
  kumpulan.


Penutup

(3minit)
Mengimbas kembali kemahiran.
1.      Guru meminta murid menyenaraikan kata nama am dan kata nama khas yang dipelajari secara rawak.
2.      Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
1. Murid menyenaraikan kata nama am dan kata nama khas yang dipelajari secara rawak.
2. Murid diminta menyiapkan lembaran kerja dirumah sebagai latihan tambahan.
Strategi/teknik
-Penyoalan  
 -keseluruhan
  kelas.
-lembaran   
   kerja